fbpx
 

ArtykułyJak przygotować się do Upadłości Konsumenckiej?

22 grudzień 2020

Przede wszystkim ustal wysokość zobowiązań oraz listę wierzytelności. Jest to jeden z najważniejszych punktów w tym przedsięwzięciu, ponieważ w przypadku ogłaszania upadłości nie można traktować zobowiązań wybiórczo. Należy podać wszystkie długi i wierzycieli ponieważ jeżeli zostanie ujawnione, że dane podane przez dłużnika we wniosku o ogłoszenie upadłości są niezgodne z prawdą lub niezupełne Sąd takie postępowanie umorzy.

To może być nieopłacony prąd, kredyt, chwilówka lub nieopłacona faktura za abonament telefoniczny – powody zadłużeń są różne – należy jednak ustalić co, komu i ile.

Do wniosku wpisać należy wszystkich wierzycieli i wszystkie zobowiązania nawet te, które są przez Ciebie nadal obsługiwane/płacone.

Wysokość zobowiązań pozwoli ocenić czy Upadłość w Twojej sytuacji będzie korzystnym rozwiązaniem – Sąd będzie oceniać czy Twoje możliwości zdrowotne oraz majątkowe pozwolą na samodzielną spłatę zaległości.

Jak ustalić wysokość zobowiązań?

Sprawdzanie swoich zobowiązań wbrew pozorom nie jest skomplikowane. Jest na to kilka sposobów, które można wykonać samodzielnie:

1. Raport BIK (Biuro Informacji Kredytowej)
Pierwszym krokiem w celu sprawdzenia swoich zaległości kredytowych jest pobranie raportu BIK bezpośrednio na stronie Biura Informacji Kredytowej. Raport zawiera szczegółową historię zobowiązań kredytowych. W celu pobrania raportu, należy założyć konto w portalu BIK. Przygotowany dokument można przeglądać na komputerze, telefonie, można go także pobrać i zapisać jako plik PDF. Informacje w nim zawarte pozwolą określić w znacznym stopniu ilość wierzycieli oraz wysokość zobowiązań.

[Pamiętaj, że podczas generowania raportu zostaniesz poproszony o weryfikację swojej tożsamości – możesz to zrobić logując się do swojego konta bankowego lub jeśli z takowego nie korzystasz – zostanie wysłany do Ciebie list z kodem weryfikacyjnym, który umożliwi wygenerowanie raportu. ]

2. Komornik też udzieli Ci informacji
Jeśli nie jesteś w stanie ustalić listy wierzytelności, a tym samym sald swoich zobowiązań, ale odzywał się do Ciebie Komornik – wykorzystaj to! Komornik powinien udzielić Ci niezbędnych informacji na temat spraw, które prowadzi z uwzględnieniem kwot jakie należy spłacić. Wystosuj prośbę o udzielenie tych informacji w formie pisemnej – w ciągu kilku najbliższych dni powinieneś otrzymać odpowiedź.

3. Kto pyta nie błądzi
Jeżeli będziesz potrzebować dodatkowej pomocy – jesteśmy do dyspozycji. Pomożemy ustalić wysokość zobowiązań oraz listę wierzycieli. Wystarczy się do nas odezwać!

Posiadając wiedzę na temat swoich zobowiązań oraz listę wierzycieli będziesz w stanie oszacować swoje możliwości finansowe – czy pozwolą Ci one na samodzielną spłatę zobowiązań. Jeśli uznasz, że potrzebujesz pomocy – zostaw swój numer kontaktowy – zadzwonimy celem przeprowadzenia wstępnego wywiadu dotyczącego Twojej sytuacji i umówimy termin bezpłatnego spotkania z doradcą, żebyś mógł poznać szczegóły procesu upadłościowego.

Eureka-Restrukturyzacje Sp. z o.o.

ul. Bohaterów Warszawy 21
70-372 Szczecin
tel. +48 608 088 555
konsultacje@eurekarestrukturyzacje.pl
NIP 8522599514, REGON 321278439
KRS 0000434205

pl_PLPolish