fbpx
 

ArtykułyWybiórcze spłacanie wierzycieli – dlaczego nie można tego robić?

30 kwiecień 2021

Jednym z niedozwolonych przez prawo (w kontekście upadłości konsumenckiej) zachowań jest uprzywilejowanie wierzyciela (jednego lub kilku).

Z uprzywilejowaniem wierzyciela mamy do czynienia, w sytuacji, w której jesteśmy dłużnikiem wielu podmiotów, a wybieramy i spłacamy jedynie jednego lub niektórych.

Załóżmy, że posiadamy zadłużenie wobec 3 podmiotów, pierwszym z zobowiązań jest tzw. chwilówka, drugie wynika z pożyczki udzielonej przez bank, a ostatnie zobowiązanie jest wobec członka rodziny. Większość z dłużników w sytuacji niewypłacalności stara się spłacić jedynie długi tzw. honorowe czyli wobec rodziny. Czyn taki jest jednak przestępstwem zagrożonym karą pozbawienia wolności do lat 2. Dłużnik bowiem nie może dopuścić sytuacji, w której stawia jednego z wierzycieli ponad innych. Zatem jeśli dłużnik nie ma środków na zapłatę wszystkich swoich wymagalnych zobowiązań w pełni, to powinien dokonywać wpłaty równomierne dla każdego z wierzycieli. Przy czym równomiernie nie oznacza każdemu tyle samo, a każdemu proporcjonalnie do wysokości zadłużenia. Wówczas nie zajdą przesłanki karne wynikające z uprzywilejowania wierzycieli (art. 302 § 1 kodeksu karnego).

Jeśli nie jesteśmy w stanie spłacać swoich zobowiązań na bieżąco wobec wszystkich wierzycieli i ten stan jest trwały, wówczas mówimy o niewypłacalności co jest jednoznaczną przesłanką do ogłoszenia upadłości.

Eureka-Restrukturyzacje Sp. z o.o.

ul. Bohaterów Warszawy 21
70-372 Szczecin
tel. +48 608 088 555
konsultacje@eurekarestrukturyzacje.pl
NIP 8522599514, REGON 321278439
KRS 0000434205

pl_PLPolish